Portret fotograficzny

Fotograficzna sesja portretowa

Czym jest sesja portretowa? Próbą uchwycenia charakteru osoby, poprzez dobór stroju, dodatków, efektów oświetlenia, scenerii. Jest to możliwość ekspresji modela/modelki. Sesje portretowe wykonuje się często dla celów promocji osoby, marki osobistej lub firmy. Portret w formie zdjęcia może się przysłużyć także w mediach elektronicznych czy dla potrzeb strony internetowej. Ale chyba głównym jego celem i niezaprzeczalną zaletą jest pamiątka dla osoby fotografowanej i jej rodziny.

Model/modelka ma szansę w odpowiedniej stylizacji wyrazić siebie. Panuje to pełna dowolność: to osoba fotografowana wybiera styl zdjęć, dobór rekwizytów, scenerii. Fotograf może ewentualnie służyć radą, poddawać pomysły co do ciekawych miejsc lub podpowiadać korzystne pozy.

Dwa najczęściej spotykane rodzaje sesji portretowych

Obecnie najczęściej występujące typy sesji zdjęciowych to: sesje fine art oraz sesje life-style.

Co to jest sesja fine-art?

Sesja zdjęciowa typu fine-art to taka sesja, gdzie efekt zdjęć ma przypominać w jakimś stopniu malarstwo. Fotografia wykonana w tym stylu podobna ma być do obrazu. Ważna jest tu stylizacja, strój, dobór akcesoriów, ale także sposób obróbki fotograficznej, by uzyskać konkretny efekt. Czy ingerencja w zdjęcie ma być większa, bardziej bajkowa, czy też mniejsza, to już kwestia ustaleń z fotografem.

Niekwestionowaną zaletą tego typu sesji jest możliwość skorzystania z niecodziennych strojów, ubrań z różnych epok i różnych stylów. Można poczuć się trochę jak w teatrze, gdzie kostiumy i rekwizyty przenoszą nas w czasie. Jeśli marzy nam się być renesansową księżniczką lub średniowieczną damą, to warto wybrać właśnie ten typ fotografii.

Czym jest sesja life-style?

Sesja life-style, lub inaczej naturalna sesja zdjęciowa, może przedstawiać ludzi w spontanicznych ujęciach, ukazywać codzienność. Jest to raczej reportaż, niż stricte sesja zdjęciowa. Może się odbyć w plenerze, studiu fotograficznym lub w domu rodziny, która takiej sesji sobie życzy. Podstawą jest tu jak najmniejsza ingerencja fotografa w świat przedstawiony na zdjęciach. Ma być naturalnie i swobodnie. W post-produkcji fotograf również nie ingeruje w widoczny sposób w zastane ujęcia.

Sesja w prezencie

Sesja portretowa, czy to kobieca sesja zdjęciowa czy męska sesja zdjęciowa, to również świetny pomysł na prezent z okazji urodzin, rocznicy ślubu czy Dnia Matki.

Osoba dla nas ważna ma szansę wystąpić w roli, w jakiej na co dzień nie ma możliwości być widziana: odpowiedni strój, makijaż i sceneria pozwalają na uchwycenie piękna wewnętrznego oraz pokazanie światu osobowości.

Model lub modelka ma szansę poczuć się niecodziennie, pięknie i wyjątkowo. A zdjęcia pomogą jej lub jemu uwierzyć w swoje piękno.

Taka sesja to możliwość ubrania pięknych, niezwykłych strojów, otrzymania profesjonalnego makijażu i uwiecznienia siebie w takiej odsłonie.

Jak się przygotować do sesji portretowej?

W zależności od stylu sesji, warto z fotografem omówić podstawowe dane:

czy sesja ma być stylizowana (z bajkową obróbką w stylu fine-art), czy też sesja ma być naturalna (tzw. life-stylowa), czy sesja zdjęciowa portretowa ma zostać wykonana w plenerze czy w studiu. W zależności od wybranego typu sesji zdjęciowej trzeba w inny sposób się przygotować: jeśli sesja ma być naturalna, to należy ustalić z fotografem zakres kolorystyczny ubrań, jakie najkorzystniej ukażą nas w danej scenerii. Jeżeli natomiast sesja ma być stylizowana, to warto wcześniej omówić zestaw strojów, jaki fotograf udostępni do zdjęć oraz przygotować bieliznę w stosownym kolorze (jeśli dotyczy).

Warto również pomyśleć o pasującej fryzurze i odpowiednim makijażu.

Jaki makijaż na sesję portretową?

Makijaż do sesji fotograficznej jest bardzo ważny, ponieważ poprawnie wykonany odpowiednio zaakcentuje zalety naszej twarzy/dekoltu, a ukryje niedoskonałości. Dlatego też warto skorzystać szczególnie przy tym typie sesji z profesjonalnego makijażu i fryzury. Makijaż do zdjęć odbiega od zwykłego makijażu dziennego. Osoba z doświadczeniem w branży umiejętnie dostosuje kosmetyki do typu urody modelki, zakryje niedoskonałości (np. cienie pod oczami, zaczerwienienia). Jednocześnie dobór odpowiednich środków do pielęgnacji twarzy spowoduje, że nie będzie błyszczeć skóra. Przy zdjęciach z lampami błyskowymi oraz z udziałem słońca, make-up do zdjęć jest szczególnie ważny, ponieważ poza kryciem niedoskonałości, zapewnia matową skórę o właściwym odcieniu. Nie chcemy, aby twarz czy dekolt wydały się zbyt blade lub nadmiernie opalone w stosunku do reszty ciała. Może to mieć wpływ na estetykę zdjęcia.

 

Jeśli zaś model/modelka ma w pakiecie zdjęć makijaż do zdjęć, to na sesję warto przyjść po uprzednim oczyszczeniu twarzy z pozostałości innych kosmetyków. Nie stosujemy wówczas także żadnych tłustych kremów, aby twarz wymagała jak najmniejszej ilości przygotowań przed make-upem do zdjęć.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszam do kontaktu: 507 636 843.

Pakiet MINI

280 PLN | 40 min.
 • 5 zdjęć poddanych autorskiej obróbce w formie elektronicznej
 • 5 odbitek 15×23
 • galeria zdjęć do wyboru

Pakiet MIDI

400 PLN | 50 min.
 • 10 zdjęć poddanych autorskiej obróbce w formie elektronicznej
 • 10 odbitek 15×23
 • galeria zdjęć do wyboru

Pakiet MAXI

500 PLN | 1 godz.
 • 20 zdjęć poddanych autorskiej obróbce w formie elektronicznej
 • 20 odbitek 15×23
 • galeria zdjęć do wyboru
 • profesjonalny makijaż w cenie
 • Foto-album premium GRATIS
Do każdego pakietu można wybrać dodatkowe ujęcia – 25zł/sztuka (poddane obróbce).
 
Istnieje możliwość zamówienia fotoobrazu (na płótnie) z wybranym z sesji zdjęciem. Cena zależy od formatu obrazu (najmniejszy dostępny to 20×30 cm, a największy 60x40cm).